PicSunday.com

thumb
Description : Doğadaki memeli canlıların büyük olanları, küçük olanlara göre daha uzun yaşamaktadır. Bunun nedeni olarak da kalp hızı gösterilmektedir. Çünkü küçük hayvanların kalp hızları, büyük hayvanlara göre daha yüksektir. Peki, bu biyolojik bilgiyi nasıl yorumlamalıyız? Kalbimiz ne kadar hızlı atarsa o kadar erken mi ölürüz? Yani kalbimiz için toplamda sabit bir atım sayısı mı söz konusu? Gelin şimdi bu ilginç meseleye bir göz atalım.


Fotoğraflar: Pixabay
Sunum: Serkan Karaismaioğlu

Serkan Karaismailoğlu kimdir?
Kendisi çok küçükken eve gelen kadın komşuların annesine sorduğu “bugün beyin için ne yaptın?” sorusunu tümüyle yanlış anlayıp (meğerse annemin babam için yaptığı yemeği soruyorlarmış) her gün beyin ile ilgili yeni bir bilgi öğrenme çabasıyla büyümüş ama halen çocuk olan bir yetişkindir. Her şeyi yapmaya çalışıp, hiçbir şeyi yapamamış olmanın verdiği hüzün ve hazla yaşamaktadır. Doktorasını Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Fizyoloji Anabilim Dalında “beyin cinsiyeti” üzerine üzerine yapmış olup halen aynı kurumda çalışmaya devam etmektedir. “Kadın Beyni Erkek Beyni” adlı kitabı 2015 yılında çıkmıştır. Ortapia projesinin kurucusudur. 2016 yılında TÜBİTAK desteği kapsamında “fizyopia” adlı teknokent şirketini kurmuştur

Ortapia ile henüz tanışmadıysanız sizi de aramıza bekleriz. En kısa zamanda. Kanal hakkında linkine tıklayarak bizimle ilgili her türlü bilgi ve bağlantılara ulaşabilirsiniz.

Müzikler:
Impromptu in Blue
Not Without the Rest

Twin Musicom sanatçısının Not Without the Rest adlı şarkısı, Creative Commons Attribution lisansı (https://creativecommons.org/licenses/by/4.0/) altında lisanslıdır.
Sanatçı: http://www.twinmusicom.org/

Kevin MacLeod sanatçısının Impromptu in Blue adlı şarkısı, Creative Commons Attribution lisansı (https://creativecommons.org/licenses/by/4.0/) altında lisanslıdır.
Kaynak: http://incompetech.com/music/royalty-free/index.html?isrc=USUAN1100456
Sanatçı: http://incompetech.com/
Tags : fizyopia, hacettepe, fizyoloji, fizyolog, hayatı ertelemeyin, düşük kalp hızı, yüksek kalp hızı, düzenli egzersiz, spor, ilkel insan ömrü, insan ömrü, yaş ortalaması, 1 milyar kalp atımı, 1 milyar hipotezi, metabolik hız, bazal metabolizma hızı, ölüm zamanı, atım sayısı, fil, kaplan, at, kedi, tavşan, Fare, Max Rubner, serkan karaismailoğlu, ortapia, ömür, yaşam süresi, kalp ritmi, ekg, kalp hızı, kalp, kaç atımlık kalbiniz var, Grab Kaç Atımlık Kalbiniz Var? to 3gp, MP4, Full HD MP4, 4K Video, 3D Free Download Kaç Atımlık Kalbiniz Var?